Labs vannas istabas apgaismojums Ideāla apgaismojuma plānošana vannas istabā

Vannas istaba ir pirmā piestātne no rīta un pēdējā vakarā pirms gulētiešanas. Vannas istaba ar mājīgu atmosfēru ir labākais veids, kā pozitīvi iesākt dienu un novest to līdz relaksējošam noslēgumam. Harmoniskam vannas istabas apgaismojumam šeit ir būtiska loma. Mūsu ceļvedis var palīdzēt jums atrast pareizo apgaismojumu jūsu vannas istabai.

Apgaismojums paskaidroja - ko nozīmē kelvins, Ra, lūmenis un lukss? 

Apgaismojums ir svarīga interjera dizaina sastāvdaļa, un tas var būtiski ietekmēt telpas atmosfēru un noskaņu. Krāsu temperatūrai, krāsu atveidei, spilgtumam un apgaismojumam šeit ir svarīga loma.

Krāsu temperatūras ilustrācija ar dažādām kelvina vērtībām (© iStock.com/SuriyaKK)

Krāsu temperatūra (kelvins) – cik silta vai vēsa ir gaisma

Krāsu temperatūra nosaka, kā tiek uztverta gaismas krāsa. Tas norāda, cik silts vai vēss ir gaisma, un to mēra kelvinos (K). Jo augstāka ir kelvina vērtība, jo vēsāka ir gaisma (zilgana). Tikmēr zemākas kelvina vērtības tiek uztvertas kā siltāka gaisma (dzeltenīga). Piemēram, parasto spuldžu krāsu temperatūra ir aptuveni 2700 K, tāpēc tās izskatās siltākas un ar dzeltenīgu toni. Turpretim dienasgaismas krāsu temperatūra ir no 5000 līdz 6500 K, un tā izskatās vēsāka ar zilganu toni.

Dažādas apgaismojuma noskaņas vannas istabā ar Geberit ComfortLight apgaismojuma koncepciju (© Geberit)

Kopumā tiek nošķirtas dažādas baltās gaismas kategorijas:

  • Siltā baltā krāsas temperatūra ir zemāka par 3300 K, un tā rada siltu, mājīgu apgaismojumu. To bieži izmanto dzīvojamās telpās, piemēram, guļamistabās, dzīvojamās istabās vai koridoros.
  • Neitrāli baltā vai universālā baltā krāsas temperatūra ir no 3300 līdz 5300 K, un tā rada patīkami spilgtu gaismu, ko izmanto darba zonās, piemēram, birojos, skolās un bibliotēkās.
  • Vēsā baltā vai dienasgaismas baltā krāsas temperatūra pārsniedz 5300 K, un tā rada vēsu, zilganu gaismu, ko bieži izmanto operāciju zālēs, laboratorijās, rūpniecības objektos un citās vietās, kur nepieciešama pastiprināta koncentrēšanās un uzmanība.

Krāsu atveide (Ra vērtība)

Krāsu atveide ir saistīta ar to, cik dabiski objektu krāsas parādās noteiktos apgaismojuma apstākļos. Vannas istabā tas ir īpaši svarīgi, skatoties spogulī, lai redzētu dabiskos ādas un matu toņus un apģērba vai kosmētikas krāsu.

To attēlo Ra vērtība, kas pazīstama arī kā CRI (krāsu renderēšanas indekss). Skalā no 0 līdz 100 tas norāda, cik precīzi gaismas avots atveido objektu krāsas salīdzinājumā ar dabisko dienasgaismu. Jo lielāka vērtība, jo atveidotās krāsas ir tuvākas oriģinālam. Ra vērtība 100 atbilst krāsu atveidei, ko iegūst dabiskā dienasgaismā. Pie zemākām Ra vērtībām krāsas izskatās izkropļotas vai izmainītas. Kopumā augsta krāsu atveide palīdz radīt dabisku, patīkamu atmosfēru telpās.

Mūsu padoms: Vērtības 80 Ra un augstākas ir labs atskaites punkts interjerā. Vannas istabā ādas toņu dabiskai atveidei ieteicama vērtība virs 90 Ra.

Ilustrācijā parādīts, kā gaisma tiek atstarota no virsmām un kā to uztver cilvēka acs (© Tribecraft). Spuldzes gaisma izstaro visos virzienos; cik spilgts tas ir izteikts lūmenos. Kad gaisma saskaras ar virsmu, to sauc par apgaismojumu, ko mēra luksos. Cilvēka acs uztver gaismas krāsu – vai tā ir vairāk dzeltenīga vai zilgana. Šī krāsu temperatūra ir norādīta kelvinos.

Spilgtums (lūmenis)

Lumena (lm) vērtība norāda, cik spilgts ir gaismas avots. Jo lielāka lūmena vērtība, jo spilgtāka ir gaisma.

Apgaismojums (lukss)

Apgaismojums nosaka, cik daudz gaismas nokrīt uz noteiktas virsmas noteiktā attālumā no gaismas avota, un to mēra luksos (lx). Jo augstāka ir luksa vērtība, jo spilgtāks un intensīvāks ir attiecīgās virsmas apgaismojums. Luksa vērtība ir svarīga, lai nodrošinātu, ka apgaismojums telpā ir pietiekami spilgts un labvēlīgs acīm.

Mūsu padoms: apgaismojumu un spilgtumu spēcīgi ietekmē apkārtējās sienas, to faktūra un krāsa. Kur vien iespējams, vienmēr aplūkojiet apgaismojuma risinājumu reālistiskā kontekstā ar piemērotu vannas istabas izmēru, sienu krāsām un materiāliem.

Padomi optimālam apgaismojumam vannas istabā 

1. padoms: tiešā un netiešā apgaismojuma sajaukums

Interjera dizaineri cenšas panākt labu līdzsvaru starp tiešo un netiešo apgaismojumu vannas istabā.

  • Tiešais apgaismojums: Lampas ar fokusētu gaismas staru rada tiešu apgaismojumu. Tas veicina ēnu veidošanos un rada dabisku spilgtumu (ja nāk no augšas). Tomēr tiešais apgaismojums rada arī lielus kontrastus un tādējādi dažos gadījumos nelabvēlīgas ēnas.
  • Izkliedēts apgaismojums: izkliedēts apgaismojums rodas, ja gaismas staru filtrē vai izkliedē ekrāns vai ēnojums.
  • Netiešais apgaismojums: Netiešā apgaismojumā gaismas avotu atstaro priekšmets vai siena. Gan izkliedētais, gan netiešais apgaismojums izplata gaismu vienmērīgāk, bet nodrošina tikai vāju apgaismojumu, ja to izmanto atsevišķi.

2. padoms: apvienojiet piecus līdz septiņus gaismas avotus

Vairāku gaismas avotu kombinācija ir ieteicama, lai radītu līdzsvarotu apgaismojumu dažādām aktivitātēm. Cik daudz ir atkarīgs no telpas lieluma, vēlamā apgaismojuma veida un intensitātes un individuālajām prasībām.

Zviedru interjera dizainere Frīda Ramštedta saistībā ar apgaismojumu izstrādāja “noteikumu no 5 līdz 7”. Viņa uzskata, ka katrā telpā jābūt no pieciem līdz septiņiem gaismas avotiem. Daži cilvēki pat iesaka līdz deviņiem avotiem. Vēl viens no viņas padomiem ir izmantot dažādu kategoriju gaismu.

Vannas istabā ieteicams kombinēt šādus apgaismojuma veidus:

  • Galvenais apgaismojums: izkliedē gaismu pa visu telpu, piemēram, griestu lampas, vannas istabas spogulis ar apgaismojumu vai spoguļa skapis ar apgaismojumu.
  • Mēbeļu apgaismojums: izceļ interesantus elementus un rada atmosfēras sajūtu, piemēram, apgaismojums atvērtās mēbeļu zonās vai apgaismojums zem mēbelēm.
  • Atmosfēras gaisma: izmanto galvenokārt dekoratīviem nolūkiem, piemēram, prožektoriem, kas vērsti uz objektu, pasaku gaismām vai svecēm.
  • Aprīkojuma apgaismojums: Sanitārie izstrādājumi ar integrētiem gaismas avotiem, kas piedāvā papildu funkcijas, piemēram, izpildmehānisma plāksnes ar orientācijas gaismu, kas tiek aktivizēta, tiklīdz kāds tuvojas tualetei.
Grafikā redzamas dažādās apgaismotās zonas vannas istabā pie WC, mazgāšanas vietas un dušas (© Tribcraft)

Vannas istabas dizainā izmantotie papildu gaismas avoti:

  • Mēbeļu interjera apgaismojums, piemēram, atvilktņu apgaismojums
  • Apgaismots palielināmais spogulis
  • Indikācijas gaismas, kas parāda ierīces statusu

Attēlotajā vannas istabā telpa un spoguļattēls ir optimāli izgaismoti, pateicoties tiešās un netiešās gaismas avotu kombinācijai. Spoguļa skapis ar apgaismojumu tiek izmantots kā galvenais vannas istabas apgaismojums. Iespējams arī vannas istabas spogulis ar apgaismojumu. Nišas gaismas spoguļa skapī un dušā eleganti izgaismo izmantotās telpas. Apgaismojums uz izpildmehānisma plāksnes un zem tualetes un vannas istabas mēbelēm ir arhitektūras akcents un arī veicina mājīgu atmosfēru.

Geberit risinājumi harmoniskam vannas istabas apgaismojumam 

Vannas istabas apgaismojums no Geberit izmanto savienotus gaismas avotus, lai radītu harmonisku apgaismojumu un optimālus apgaismojuma apstākļus dažādām prasībām. Jūsu vannas istabas izstrādājumi kļūst par gaismas avotu, ko var pielāgot jūsu ikdienas gaitām.

Geberit ComfortLight apgaismojuma koncepcijas priekšrocības īsumā:

  • Sanitārie izstrādājumi un vannas istabas mēbeles ar Geberit ComfortLight demonstrē telpu un piedāvā perfektu apgaismojumu jebkurā diennakts laikā.
  • Regulējams spilgtums un gaišas krāsas nodrošina labu pašsajūtu vannas istabā.
  • Pieslēgtos gaismas avotus var vadīt vienlaicīgi un lieliski koordinēt, nospiežot pogu.

Dabiskā apgaismojuma noskaņas ar ComfortLight 

Gaismai ir būtiska ietekme uz mūsu labsajūtu. Balta, spilgta gaisma mūs pamodina, savukārt klusinātai, siltai gaismai ir relaksējoša iedarbība. Sanitārie izstrādājumi un vannas istabas mēbeles ar Geberit ComfortLight pārsteidz, saskaņojot krāsu temperatūru un spilgtumu: nepārtraukti aptumšojot, spilgtā gaisma automātiski kļūst vēsāka un tumšāka gaisma siltāka. Tas rada dabisku apgaismojuma apstākļus vannas istabas rutīnai un mājīgu atmosfēru telpā. Plašāku informāciju par Geberit ComfortLight var atrast mūsu tīmekļa vietnē.

Kam jāpievērš uzmanība, apgaismojot vannas istabu? Ekspertu padomi

Apgaismojuma eksperts Andreass Jansers gaismas laboratorijā Geberit galvenajā mītnē Rapperswil-Jonā, Šveicē (© Geberit)

Produktu vadītājam un kvalificētam elektriķim Andreasam Janseram bija liela loma Geberit ComfortLight apgaismojuma koncepcijas izstrādē. Viņš un viņa kolēģis smagi strādāja pie optimāla vannas istabas apgaismojuma sasniegšanas Geberit galvenā biroja gaismas laboratorijā, kas aprīkota ar pārvietojamām sienām un griestiem, keramikas iekārtām, mēbelēm un stikla starpsienām. Šeit eksperts ir gatavs sniegt dažus padomus par vannas istabas apgaismojumu.